Každý kto rieši vykurovanie domu, bytu či už hocijakého iného priestoru určite narazil na pojem podlahové kúrenie. Mnohí vieme, že vykurovanie podlahovým kúrením môže byť efektívnejšie a lacnejšie. Niekedy je však ťažké nájsť jasnú odpoveď na všetko. Čím zaliať rúrky podlahového kúrenia? Betón či anhydrid. Každý má na túto tému svoj vlastný názor. Jedna skupina trvá na klasickom betóne, druhí zas na sádrovej zálievke (anhydrid).
Veľa ľudí sa stále prikláňa k zalievaniu podlahového kúrenia betónovými zmesami. Betónový poter patril niekoľko rokov k najpoužívanejším typom podlahy. Ide o tradičný materiál, ktorý má univerzálne použitie a dobré vlastnosti. Je vhodný do interiérov, ako aj v exteriéri. Schne až 30 dní, ale možné ho používať už po 24 hodinách.
Podlahové kúrenie môžete betónovať s pridaním plastifikátora alebo zaliať anhydritovou liatou podlahou, ktorá je jednoznačne pre vašu stavbu výhodnejšia. Liate podlahy dokážu absolútne obklopiť rúrku na podlahové kúrenie a preto lepšie akumulujú teplo, jednoducho sa realizujú a v neposlednom rade sú hneď do druhého dňa po realizácii schodné. Hneď sa dajú realizovať ďalšie práce.
Betónový poter
Stará známa klasika, ktorú však je potrebné brúsiť, leštiť, prípadne na povrch nanášať nivelačný poter. Jeho hrúbka musí byť od 7cm vyššie a schne až 30 dní. Využívať sa dá už po 24 hodinách pri dobrých podmienkach, ale pokiaľ chcete niečo naň nanášať, tak musíte počkať doba uschnutia je totižto až 5 týždňov. Betónový poter je náchylnejší na popraskanie, ale zato jeho cena vyrovná rozdiel medzi výhodami a nevýhodami.
Anhydritový poter
Poslednú dobu zažíva veľký boom a opodstatnene. Vďaka svojim vlastnostiam ide ruka v ruke s podlahovým kúrením. Anhydridový poter má lepší prestup tepla, rýchlejšie nábehy podlahového kúrenia. Jeho minimálna výška je 5,5 cm. Ak ste obmedzený konštrukčnou výškou celkovej podlahy, prípadne chcete použiť viac tepelnej izolácie, je to pre Vás správna voľba. Anhydrid schne minimálne 30 dní a to pri teplote v interiéri 22 stupňov a vlhkosti vzduchu pod 50%. Nižšie teploty, ako aj vyššia vlhkosť v dome predlžuje jeho dobu schnutia. Pochôdzny je štandardne už po 2 dňoch a plne zaťažiteľný po prvom týždni.
Voľba je na Vás
Aj keď to vyzerá, že je to jednoznačné, nemusí to tak byť v každom prípade. Treba poctivo zvážiť výhody a nevýhody jedného a druhého. Anhydritové zmesi ponúkajú mnohé betonárne a väčší dôraz treba venovať samotnému položeniu pred kvalitou zmesi. Mali sme mnohé prípady, kedy práve anhydritovú zmes bolo potrebné brúsiť a praskliny vypĺňať. Preto si zvoľte tú najlepšiu firmu pre Vás.
Testovací komentár…